Na czym polega produkcja sesji zdjęciowej?

Zanim zdjęcie pojawi się w publikacji czy reklamie, musi zajść cały proces przygotowań. Produkcja sesji fotograficznej zaczyna się podczas pierwszego spotkania z klientem. Najważniejsze jest zapoznanie się dokładnie z fotografowanym tematem, zależnie czy jest to sesja wizerunkowa, kulinarna czy produktowa. Warto podczas takiego spotkania odbyć także wizję lokalną, jeżeli sesja ma odbyć się w siedzibie firmy klienta. Brief sesji fotograficznej to podstawa działań producenta. Zapisane w nim oczekiwania klienta dotyczące scenografii do zdjęć, kolorystyki, użytych materiałów a także ilości i stylu zdjęć są podstawą do dalszych działań. Po spotkaniu i spisaniu briefu, producent sesji zdjęciowej tworzy moodboard, w którym znajdują się zdjęcia inspiracyjne, paleta kolorów i szkice scenografii. 

Klient powinien zaakceptować przedstawiony przez producenta moodboard lub zaproponować zmiany. Po ustaleniu finalnej wersji oraz kosztorysu rozpisuje się harmonogram prac – budowy scenografii lub zebrania zespołu ludzi biorących udział w sesji biznesowej wizerunkowej, plan budowy scenografii lub zamówienia akcesoriów, określa się terminy realizacji poszczególnych etapów oraz przydziela zadania w zespole realizacyjnym. Przy produkcji sesji zdjęciowych dobrze jest korzystać z polecanych i sprawdzonych podwykonawców, ay zapewnić sobie dobry workflow na sesji fotograficznej.

W realizacji dużych sesji fotograficznych udział biorą takie osoby jak scenograf, setdesigner, wizażystka, oświetleniowiec lub asystent studia. Na sesjach produktowych obecny jest także klient lub osoba z agencji kreatywnej, która realizuje kampanię wizerunkową dla marki klienta. W zależności od tematu sesji realizuje się ją w siedzibie firmy klienta lub w studiu fotografii reklamowej. Z punktu widzenia fotografa ważne jest zaplanowanie oświetlenia i harmonogramu sesji tak, aby nie tracić cennego czasu w trakcie dnia zdjęciowego. 

Jako fotograf wizerunkowy i zajmujący się fotografią produktową zarówno w Warszawie, jak i Trójmieście realizuję sesje zdjęciowe kompleksowo, korzystając z podwykonawców, których darzę zaufaniem. Sama także zajmuję się set designem i produkcją scenogrdafuu do małych sesji zdjęciowych produktów. W swojej pracy korzystam z inspiracji szarpanych z przykładowych sesji zdjęciowych na takich portalach jak Pinterest czy Instagram, ale zawsze proponuję klientowi oryginalne rozwiązania, które podkreśla walory jego produktu. 

flay lay set up design warszawa Gdańsk scenograf

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *